Identifikacija nepoznatih tvari
Prijenosni ili ručni instrumenti, kao što su FTIR spektrometri ALPHA II ili ramanski spektrometar BRAVO, široko se koriste u identifikaciji nepoznatih tvari u forenzičkim laboratorijima ili izravno na terenu.
Krivotvoreni lijekovi
Zakonska definicija krivotvorenih lijekova, razlikuje se od države do države. Opća je definicija Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) "krivotvoreni farmaceutski proizvodi su proizvodi s namjerno i lažno označenim identitetom i/ili porijeklom". Autentifikacija i identifikacija farmaceutskih proizvoda mogu se postići Brukerovom FT-NIR tehnologijom. Ovu analitičku metodu odlikuju brzina i preciznost, što pomaže zdravstvenim nadzornicima u zaštiti javnosti i borbi protiv rastuće trgovine krivotvorenim lijekovima.
Droge s dodacima (primjesama)
ALPHA II spektrometar s ATR modulom je izvrstan alat za identifikaciju čistih droga i njihovih primjesa. Identifikacija uzorka droge izvodi se automatskom usporedbom snimljenog spektra s knjižnicom. Usporedbo spektra moguća je, korištenjem knjižnice TICTAC, koja sadrži 200 spektara najnovijih droga i "rekreaticnih tvari". Knjižnica "ATR-Complete" sadrži 26.000 spektara sa širokim rasponom klasa droga. Zajedno sa spomenutim knjižnicama FTIR spektrometar ALPHA II pouzdan je alat za identifikaciju čistih droga, kao i njihovih smjesa. Zadani algoritam programskoga paketa OPUS omogućuje snažno pretraživanje snimljenog spektra po knjižnicama.