Umjetnost i kulturna baština
Posljednjih godina, FTIR spektroskopija se snažno učvrstila u analizi površina materijala i predmeta prije restauratorskih zahvata, jer otkriva važne informacije za određivanje odgovarajuće restauratorske tehnike. Karakteristične apsorpcijske vibracije u IR spektru omogućuju identifikaciju tvari prisutnih u uzorku.
FTIR spektrometar ALPHA II u kombinaciji s modulom frontalne refleksija, nudi brzu i jednostavnu metodu za beskontaktno mjerenje infracrvenog spektra na freskama i slikama na terenu. ALPHA II, koji je opremljen s modulom frontalne refleksije, samo postavimo pred željeni predmet. Ugrađena video kamera omogućuje precizno određivanje mjesta uzorkovanja za mjerenja. Spektrometar je moguće postaviti na tronožni stativ za lakši rad na većim površinama. Za bolje prenošenje dostupna je i baterija te bežična veza.
Ramanska spektroskopija omogućuje identifikaciju pigmenata (tj. Minerala iz kojih su nastali), a ramanska mikroskopija identifikaciju boja pojedinih vlakana (članak Marco Leona). Potonja omogućuje i slikanje površine uzorka pomoću automatiziranog XY mikroskopskog stolića ("XY stage").